Kandidátní listina koalice STAČILO! pro volby do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje

12. 8. 2024

1. Ing. Ivan Strachoň (manažer, předseda kontrolního výboru zastupitelstva kraje)

Je zastupitelem Moravskoslezského kraje. Předsedou kontrolního výboru zastupitelstva MSK a členem Komise pro průmysl, energetiku a chytrý region a Komise pro strategický rozvoj kraje. V letech 2012-2016 působil jako náměstek hejtmana pro cestovní ruch, investice a majetek. V té době Moravskoslezský kraj realizoval přes 120 investičních projektů v hodnotě přesahující 4,5 mld. Kč. V oblasti cestovního ruchu se podílel na vytvoření strategie cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji a vytvořením krajské destinační společnosti. Je spoluautorem mezinárodní studie mapující dopady ukončení těžby uhlí na průmysl a společnost v Polsku, Německu a České republice. Klade důraz na využití lokálních surovinových zásob a zdrojů a jejich efektivnějšího využití. Publikuje a komentuje společenská témata v tištěných i internetových médiích.

2. Ing. Miroslav Hajdušík, MBA (středoškolský učitel)

V zastupitelstvu Moravskoslezského kraje pracuje druhé volební období. Má zkušenosti z komunální sféry. Dvě období, osm let, pracoval jako náměstek primátora statutárního města Karviné. Má osobní cenné zkušenosti z řízení tohoto regionálního centra. Nyní pracuje jako středoškolský učitel odborných předmětů. Největším problémem našeho kraje je podle něj odliv obyvatel, problémy ve fungování některých velkých zaměstnavatelů a diverzita krajiny. Řešení vidí v co nejlepších podmínkách pro život obyvatel kraje. Kraj se podílí na kvalitě života v obcích v rámci dostupného středního školství, zdravotnictví, sociálních služeb, sportu a dopravy. Nejdůležitější jsou investice do rozvoje právě těchto odvětví, kde společně s obcemi může kraj zlepšovat tyto služby a vytvářet lepší dostupnost zvláště pro mladé rodiny. Z hlediska velkých zaměstnavatelů by měl být kraj důležitým partnerem pro udržení fungování firem a pracovních pozic. Zvláště v těžkém průmyslu či těžby. Když nepomůže stát, musí alespoň kraj využít svého postavení. Pro větší diverzitu krajiny by měl kraj podporovat místní malé farmy a chovatele hospodářských zvířat, společně se včelaři. Krajina zvláště našeho kraje byla v minulosti díky průmyslu hodně zatížena. Důležité jsou projekty, které vedou například k udržení vody v krajině, či návratu chovů hospodářských zvířat a pastevectví. Zemědělství má v našem kraji dlouhou historii a měli bychom toho využít k větší soběstačnosti. Ve volném čase se věnuje zahradě a včelaření. Je aktivním dárce krve, má za sebou již 51. odběr.

3. Mgr. Alena Grosová (středoškolská učitelka)

Pochází z Vítkova. Vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci, obor učitelství matematiku, fyziku a informatiku. Vyučuje na Vítkovském gymnázium. Od roku 2010 je členkou zastupitelstva města Vítkova.V krajských volbách v roce 2012 byla zvolena členkou zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Je aktivní členkou Výboru pro výchovu, vzdělávání, a zaměstnanost, Výboru pro kulturu a památky a ve Výboru sociálním. Věnuje se veřejnému životu na Vítkovsku. Život v tomto regionu není snadný. Této lokalitě je věnována pozornost i ve volebním programu STAČILO! Uplatňujeme přístup „Není privilegovaných oblastí, není zapomenutých míst v kraji“ Problémem je zde relativně vysoká nezaměstnanost. Pro mnohé občany je těžké najít práci. Vydělávají na nich pak jen tzv. „obchodníci s chudobou“. Řešením je působit na další vzdělávání obyvatel a dát tak těmto lidem možnost uplatnit své schopnosti v odpovídajícím zaměstnání. Velkou oporou v její práci je její rodina, manžel a dva synové. Volný čas tráví na procházkách s rodinou a dvěma psími mazlíčky.

4. Ing. Petr Havránek (manažer)

Pochází ze Studénky, v civilním životě je ředitel společnosti, která se zabývá správou nemovitostí. Od roku 2016 je členem zastupitelstva města Studénky za KSČM. Od roku 2010 je ve Studénce členem finančního výboru. Pracuje a aktivně vystupuje na jednáních zastupitelstva města Studénky ve prospěch jejich občanů. Podporuje smysluplné nakládání s veřejnými financemi do reprodukce majetku města, rozumných investic do sportovních a volnočasových zařízení, veřejných finančních podpor spolkům, sportovním organizacím a hasičům. Díky i jeho aktivitě se zabránilo přesunutí válečných hrobů – pomníků I. a II. světové války na méně důstojné místo. V letech 2012 – 2020 byl členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Do roku 2016 působil jako předseda Zahraničního výboru MSK a člen Investiční komise Rady kraje. Jeho heslem je: „Poctivou prací v zastupitelstvu chci přispět k všestrannému a trvalému rozvoji Moravskoslezského kraje.“ S partnerkou vychovává dceru a syna a ve volných chvílích se věnuj sportu, turistice, filmu a práci na zahradě a v dílně.

5. Ladislav Šupina (podnikatel)

Podnikatele žijícího v Krnově. Moravskoslezský kraj a zejména bruntálský a opavský region je jeho srdeční záležitostí. Žije zde od roku 1971. Jeho rodným městem je Krnov. Od roku 1993 podniká. Přesto, že v byznyse musí mít člověk ostré lokty, má velké sociální cítění. Baví ho tvořit nové nepoznané věci a pracovat na různých projektech, které mají smysl a jsou přínosem i pro ostatní. Tah na branku chce zúročit také jako zastupitel. Záleží mu na lidech a nechce, aby dopláceli na drahotu aktuální pětikoaliční vlády. Jeho mottem je, že nesouhlasí, aby se jedinci bez přičinění měli lépe než pracující občané. Ve svém volném čase se věnuje rodině, která mu dává neskutečnou sílu k dalším aktivitám. Rád relaxuje při jízdě na motorce či v závodním autě. Je ženatý a s jeho ženou mají tři děti.

6. David Stibor (dělník)

David Stibor pochází z Frýdku - Místku. Je vyučen ve strojírenském oboru. Po ukončení základní vojenské služby v roce 1996 nastoupil do Válcoven plechu Frýdek - Místek. Pracuje zde doposud jako střídač a požární preventista. Je členem odborové organizace Kovo. Mezi roky 2012 až 2021 byl členem sportovní komise rady města Frýdek - Místek. V době covidové krize absolvoval zdravotnický kurz a pomáhal ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Ve svém životě se řídí heslem: „Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to!“ Mezi jeho záliby patří sport. V minulosti to bylo Taekwondo – ITF na závodní úrovni. Nyní je to cyklistika. Davidovou další velkou vášní jsou automobily a motorismus. Proto jej velmi znepokojují chystaná opatření v rámci připravovaného Green Dealu, která se chystá schválit Fialova vláda. Dopady by to mělo i na občany v regionu ve formě zdražení pohonných hmot nebo zvýšení životních nákladů obecně.

7. Tomáš Candulas (operátor výrobní linky)

Šťastnou sedmičku na kandidátce STAČILO! má Tomas Candulas. Narodil se a bydlí v Havířově. Pracuje v automobilovém průmyslu. Působí jako předseda MěV a tiskové komise KSČM v Havířově. Aktivně připravuje a organizuje akce pro širokou veřejnost. Z jeho pohledu jsou problémy, který trápí občany moravskoslezského kraje, nedostatek zubařů, pohotovostních služeb a dlouhé čekací lhůty na odborné lékaře. Za zcela nepřijatelné vnímá fakt, že v 21. století nemůžou někteří rodiče poskytnout svým dětem teplý oběd ve škole, zaplatit jim koníčky, školu v přírodě nebo lyžařský výcvik. Občanům podle něj dále chybí předškolní dětská zařízení – jesle. Na opačné straně je potřeba zajistit dostatek financí na poskytování služeb v domovech seniorů. Je obava, že v krátké budoucnosti nebude dostatek personálu, který se bude schopen o lidi v těchto zařízeních kvalitně postarat. Již nyní je personál přetěžován a nedostatečně ohodnocený. K jeho zálibám a koníčkům patří rodina, četba politické literatury, literatura faktu. Zajímá se o novodobé dějiny.

8. Mgr. Roman Rajský (místostarosta městského obvodu)

Roman Rajský pochází a nyní žije v Ostravě. Je mu 54. let. V minulosti pracoval  řadu let jako příslušník Policie ČR, jako policejní rada. Třetí volební období je neuvolněným místostarostou Městského obvodu Plesná. Je OSVČ. Dva roky je členem komise pro bezpečnost a integrovaný záchranný systém na Magistrátu města Ostravy. Záleží mu na   celém  Moravskoslezském kraji. Za velké problémy v kraji považuje možný vznik USA vojenské základny v Mošnově. Aktuální nefunkčnost bývalé ostravské huti a ukončení činnosti řady strojírenských podniků. Jako zbytečné vidí některé investice kraje do projektů, které nepřináší užitek. K jeho zálibám a koníčkům patří myslivost, ochrana přírody a myslivecká kynologie. Je 12. let předseda Mysliveckého spolku Děhylov. Chová domácí zvířata. Je příležitostný elektro cyklistika.  

9. Ing. Tomáš Michna (obchodní ředitel)

Ing. Tomáš Michna pochází z Frýdku – Místku. Aktuálně žije na Opavsku. Absolvoval VŠB - TU Ostrava se zaměřením na energetické stroje a zařízení. Je ředitelem společnosti, která se zabývá obráběním a svařováním technických plastů. V jeho profesi tak přichází do kontaktu s řadou odborníků a specialistů z mnoha oblastí, od potravinářství až po letecký průmysl. Díky širokému spektru projektů se orientuje v tržním prostředí a zná problémy, které dnes musí řešit malé i velké podniky. Zdražováním energii počínaje a nedostatkem kvalifikovaných pracovníků nekonče. Ve volném čase se rád stává kutilem. O tom svědčí i vlastními silami postavená zahradní pec na chleba a další vylepšení rodinného domu. Tomáš ale nežije jen prací. V minulém roce se oženil. S rodinou rád vyráží na výlety a je jeho velkou oporou.

10. JUDr. Josef Babka (právník, předseda Krajského výboru Komunistické strany Čech a Moravy)

JUDr. Josef Babka je právník. Titul JUDr. získal po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v roce 1985. Jeho pracovní zkušenosti jsou velmi široké. Zahrnují jeho působení ve výkonných orgánech velkých průmyslových podniků v Moravskoslezském kraji. Desítky let se věnuje legislativě veřejnoprávních korporací. Aktuálně je předsedou klubu zastupitelů KSČM v Zastupitelstvu MSK a předsedou Krajského výboru KSČM Moravskoslezského kraje. Zastupitelem Moravskoslezského kraje je nepřetržitě od vzniku krajského zřízení v roce 2000. Je rovněž nepřetržitě od roku 1990 zastupitelem města Ostrava.Jako levicový politik se dlouhodobě podílí na prosazování volebního programu Komunistické strany Čech a Moravy. V pozici neuvolněného prvního náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje v letech 2012-2016 odpovídal za oblast legislativy. Dlouhodobě a velmi aktivně působí i v oblasti bezpečnosti. A to jako předseda komise bezpečnostní a pro integrovaný záchranný systém rady kraje. Za jeho působení ve vedení kraje byla v kraji schválena a naplňována strategie pokrytí území kraje výjezdovými centry Integrovaného záchranného systému. Jeho hlavními tématy jsou udržení sociálního smíru v regionu při zachování výkonnosti průmyslové výroby. Je proti privatizaci zdravotnických a sociálních služeb, které by omezily jejich dostupnost pro širokou veřejnost. Byl iniciátorem a podporovatelem vzniku Lékařské fakulty na Ostravské univerzitě. I ve svém volném čase je vždy ochoten řešit záležitosti, se kterými se na něj lidé obrací o pomoc a radu. Jako bývalý aktivní dorostenecký hráč fotbalu za Baník Ostrava je ve volném čase stále fanouškem sportu na všech jeho úrovních. Je vynikajícím kuchařem. A jako správný regionální a místní patriot nedá dopustit na značku Ostravar.

11. Zdenka Černínová (podnikatelka)

12. Ing. Martin Mikuš (OSVČ)

13. Dr. Radovan Vilím (zubní lékař)

14. Jan Bodnár (vysokoškolský student)

15. Martin Špalek (místostarosta)

16. Ing. Ivo Dienelt (vedoucí logistických procesů)

17. Jan Havelka, DiS. (sociální pracovník)

18. Ing. Jiří Lukša (starosta obce)

19. Mgr. Ladislav Sekanina (OSVČ)

20. Ing. Dalibor Fabián (jednatel)

21. Mgr. Kateřina Čechová (učitelka základní školy)

22. Albert Kukol (vysokoškolský student)

23. Mgr. Lukáš Broda (středoškolský profesor)

24. Ing. Vít Macháček (ředitel domova pro seniory)

25. Mgr. Ivan Žárský (učitel základní školy)

26. Peter Lengyel (obchodní zástupce)

27. Mgr. Martin Polok (učitel základní školy)

28. Josef Bulava (jednatel společnosti)

29. MVDr. Kateřina Křenková (důchodkyně)

30. Vlastimil Korošík (invalidní důchodce)

31. Marián Kachel (manager projekční kanceláře)

32. Tomáš Roland (OSVČ)

33. Vladimír Tvardek (OSVČ)

34. Petr Koláček (dozorný)

35. Viliam Šuňal (vedoucí enviro sekce)

36. Ing. et Ing. Leo Luzar, PhD. (OSVČ)

37. Jana Pohludková (předsedkyně OV KSČM Karviná)

38. Jiří Nowický (starosta obce)

39. Antonín Kuboš (předseda OV KSČM Frýdek – Místek)

40. Ing. Radim Hyvnar (systémový inženýr)

41. Ing. Jan Adámek (starobní důchodce)

42. Jiří Hurta (starobní důchodce)

43. Václav Šindel (údržbář letecko-provozních ploch)

44. Bc. Vlastimil Kupka (předseda OV KSČM Opava

45. Milan Fabián (organizátor mládežnických a seniorských akcí)

46. Bc. Adam Rokos (student)

47. Jan Gara (revizní technik)

48. Jana Soudková (administrativní pracovník)

49. Mgr. Natálie Müllerová (učitelka základní školy)

50. Ing. Ivana Moudrá, DiS. (ekonomka)

51. Pavel Nečas (umělecký štukatér)

52. Eva Kišová (účetní)

53. RSDr. Tadeáš Hlawiczka (podnikatel)

54. Ing. Zdeněk Pařízek (správce bytového fondu)

55. Petr Baďura (starosta obce)

56. Mgr. Břetislav Suchomel (personalista)

57. René Závišek (řidič MHD)

58. Pavlína Fusová (účetní)

59. Aleš Elicer (státní svářeč)

60. Eduard Buchta (důchodce)

61. Ing. Jiří Machů (ekonom)

62. Tomáš Kohut (správce sportovní haly)

63. Milada Gřegořicová (technická administrátorka)

64. Marie Melichová (dělnice)

65. Jan Hurta (řidič)

66. Denis Keka (sanitář)

67. Miroslava Majerčáková (ekonomka)

68. Ing. Jan Gogda (marketingový specialista)

69. Petr Skyba (důchodce)

70. Hana Šustková (důchodkyně)

Fotogalerie

Zdroj: 
https://msk.stacilo.cz/