Na okraj lesa

20. 8. 2023

Okurková sezóna díky dešťům a vysokým teplotám patrně přechází do sezóny houbařské. A tak se někdo podíval do statistiky, že za loňský rok si lidé odnesli z lesů houby a lesní plody za cca 8 miliard.

A hned se ozvali soukromí vlastníci lesů. Jen pro doplnění, vlastnická struktura lesů v ČR je následující: 56 % státní lesy, 19 % vlastní obce a lesní družstva a 25 % připadá na soukromé vlastníky. A pokud se podíváte na stránky Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL.cz) naleznete členskou strukturu i s uvedením, kolik tisíc hektarů tito členové spravují.

V tiskové zprávě ze dne 24. 2. 2022 sděluje SVOL tyto následující údaje:

Komora soukromých lesů 209 členů, 155 000 ha

Komora obecních lesů 481 členů, 251 000 ha

Komora církevních lesů 21 členů, 141 000 ha

V roce 2015 žádaly církve po státu v rámci restitucí, respektive po Lesích ČR, cca 150 tisíc ha lesů.

Kardinál Tomášek v roce 1991 po první výčtové restituci zákonem  za církev  říkal, že: „… nic víc nechceme, budeme solidární…“,  a to se opakovalo po poslední restituci schválené parlamentem  a uzavřením smlouvy. Že je to naposled… a žaloby pak padaly  jedna za druhou… Na stát byly v rámci restitucí podány tisíce žalob.

Pomiňme, kolik tyto žaloby stály, jak zatížily soudní systém, i to že budoucí obdarovaný žaloval dárce.

Z dnešní pětikoalice byly u schválení církevních restitucí ODS a TOP 09. Že se tehdy neozvali s rozpočtovou odpovědností, kdo bude platit přes 130 mld. Kč, jako dneska hájí svůj konsolidační balíček. Je zajímavé se podívat na složení vlády z tohoto období. Někteří ministři vstali z popela.

Nového majitele tedy lesy už několik let mají. A opět jen několik čísel. Přírůstek dřevní hmoty za rok na jeden ha činí 7,8 m3, což nás řadí na 6. místo v Evropě. A průměrná zásoba dřeva na ha je u nás 246 m3/ha.

V posledním čtvrtletí loňského roku byla cena smrkové kulatiny v kvalitě III/C  3600 Kč/m3. Pokud by se tedy někdo rozhodl vykácet jeden ha, dostal by za něj přes 0,8 mil. Kč.

Když tedy někdo musel les pokácet z důvodu kůrovcové kalamity, nemá sice les, ale utržil hotovost.    

Jakou hodnotu mají lesy, pokud se o ně stará dobrý hospodář si asi každý umí spočítat.

Pokud jste stihli přečíst článek za cca 2 minuty, narostlo v lesích dřevo na jeden rodinný dům.

Toto je směr pro soběstačnost a udržitelný rozvoj. V podmínkách které máme.

Autor: 
Ing. Ivan Strachoň, Zastupitel MSK a Předseda kontrolního výboru