Střet civilizačních modelů

16. 10. 2022

Spojené státy jsou připraveny použít vojenskou sílu, aby znemožnily Číně zmocnit se Tchaj-wanu. Uvedl to už někdy v květnu tohoto roku americký prezident Joe Biden. Podle něj si Čína pohrává s myšlenkou agrese.

Na tiskové konferenci v Tokiu se jej z logiky věci zeptal jeden reportér: »Velmi rychle jste se z pochopitelných důvodů nechtěli vojensky zapojit do konfliktu na Ukrajině. Jste ochoten se vojensky zapojit na obranu Tchaj-wanu, pokud k tomu dojde? « Bidenodpověděl »Ano.« Reportértlačil »Opravdu?« »Zavázali jsme se k tomu,« ujistil šéf Bílého domu.

Podle Bidena Čína »koketuje s nebezpečím«. On a jeho deepstate se zřejmě domnívají, že Čína se kromě jiného zalekne příkladu krize na Ukrajině a upustí od vojenského vstupu na Tchaj-wan. Toto je dle mého ale dávno vyřešené. Jestli je něco osou čínské politiky, tak je to zásadně stabilita a pevnost dávno vytýčené a promyšlené politické strategie. Silná rozhodnost a schopnost Číny chránit národní suverenitu a hlavně územní celistvost je jednoznačně z mnoha důvodů daná.

Proč to zmiňuji? Vše se vším souvisí a my jsme svědky střetu dvou civilizačních modelů. Ten transatlantický unipolární model nevybočuje ze svých jednoduchých, destruktivních, parazitických a válečných schémat a letitých metodických vzorců, jež jsme viděli v Libyi, Sýrii a vidíme je i na Ukrajině. Naproti tomu euroasijský model je charakteristický udržitelným rozvojem na bázi vícepolárního světa.

Dne 16. října tohoto roku začne XX. Sjezd Komunistické strany Číny. Myslím, že ho kromě spousty jiných závěrů budou provázet dva důležité aspekty. Žádné sebemenší vybočení z nasměrované linie politiky KS Číny a mnohem dynamičtější a vytříbenější upevňování vztahu s Tchaj-wanem. Snahy »elit« Spojených států nebo třeba České republiky se nebudou v žádném případě akceptovat, Čína má cesty a v rukou trumfy, aby mohla patřičným způsobem reagovat.

Spojené státy si nikdy nepřiznají, že jejich unipolární projekt Pax Amerika končí, a tak budou komplexně rozdmýchávat různé lokální horké konflikty, rozvíjet totalitní závislost co nejvíce zemí ve světě a v poslední době využívat i řízený terorismus, který už ani neskrývají.

Střet dvou civilizačních modelů je zásadní pro naši budoucnost a každý z nás si bude muset vybrat. Nemůžeme tolerovat terorismus Západu, narušování teritoria jiných zemí a nerespektování práva na sebeurčení jednotlivých národů a států. Kdo se nezapojí, nemůže svůj osud nejen ovlivnit, ale hrozí mu, že o svou budoucnost přijde.

Autor: 
Roman Blažko
Zdroj: 
iportal24.cz