Další hysterie v kauze novičok.

23. 5. 2018

Předseda ODS Petr Fiala se snažil na jednání Sněmovny prosadit nový bod, ve kterém se měly řešit výroky pana prezidenta Miloše Zemana o tom, že se v Česku skladoval a vyráběl novičok. Sněmovna pak podle něj měla přijmout usnesení o tom, že se v Česku nervový plyn nevyráběl ani neskladoval. Náš poslanecký klub KSČM však navrhl bod vyřadit.

Tento návrh, který jsem pronesl na plénu, jsem odůvodnil tím, že většina občanů je dle našeho mínění s jednáním a odpovědí pana prezidenta v této věci  spokojena. Některé strany se však neustále snaží prezidenta dehonestovat nebo jej dokonce pohnat k jakési zodpovědnosti. Tím pravým důvodem k tomuto jednání je podle mého mínění fakt, že jsou uraženi tím, že v prezidentských volbách nevyhrál jejich kandidát. Tento svůj záměr, nepodílet se na pokračujícím organizovaném honu, jsme avizovali již mnohokrát.

Fakt, že tento náš záměr díky podpoře hnutí ANO a SPD prošel, vyvolal samozřejmě až hysterické reakce z řad opozice.  Ta samozřejmě danou situaci využila také v tom smyslu, že začala útočit na vznikající koalici mezi ČSSD a hnutím ANO a snažila se ČSSD nabádat k tomu, aby zvážila své konání. Tato jejich snaha zřejmě padla na úrodnou půdu, protože jejich předsedu Hamáčka postoj ANO prý zarmoutil a vzkázal směrem k hnutí ANO, že běží jejich stranické referendum a že snad zvážili dopad svých kroků.

A protože opozice se samozřejmě nevzdá, budeme očekávat svolání mimořádné schůze k tomuto problému. A čas nám a panu prezidentovi dává za pravdu. Postupně jsou zveřejňovány utajované informace a dnes se již dozvídáme, jak v 90 letech minulého století tajná služba Německa disponovala vzorky novičoku a předala je spojencům. A pseudo argumenty, že mikrosyntéza není výroba, jsou lež. ÚMLUVA O ZÁKAZU VÝVOJE, VÝROBY, HROMADĚNÍ ZÁSOB A POUŽITÍ CHEMICKÝCH ZBRANÍ hovoří jasně, výrobou chemické látky se rozumí její tvorba chemickou reakcí. Bez jakýchkoli “mikro,nano, piko”. A také se samozřejmě nejedná o porušení Úmluvy, kde je povoleno mimo jiné vyrábět tyto látky pro účely ochrany proti toxickým chemickým látkám a proti chemickým zbraním.  Nebudeme se přeci před světem stydět za to, že máme špičkové chemiky!

Leo Luzar

Video